| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, Ignition Tests And Ceramic Firing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity: 20 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Ceramic Sintering, Heat Treatment, Melting Of The Glass, Melting The Metal And Casting Molding |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity: 20 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Used For Sulfuric Acid Decomposition And Hydrogen Production Experiments At High Temperatures. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 800 Degree C |
| Working Temperature | 700 Degree C |
| Heating Length | 1800mm |
| Tube Diameter | OD219mm |
| Usage | Prepare Small-sized Samples In Materials Research And Daily Use In Dental Laboratories |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D600xW400xH400mm /24x16x16″ Capacity: 96L |
| Power Supply | 21KW,AC380-415V,50/60Hz,3 Phases |
| Usage | Sufficient To Meet A Variety Of Applications Such As Quenching, Tempering, Annealing And Stress Relieving. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D1000xW800xH1250mm /40x32x50″ Capacity: 1000L |
| Power Supply | 80KW,AC380-415V,50/60Hz,3 Phases |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening,high Temperatures,large Specific Loading Weights |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | The Samples To Be Heated Under Vacuum Or Atmospheres Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD90mm |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |