| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Drying For Small Workpieces Such As Metals, Ceramics Continuously, Usually For The Complete Removal Of Water Or Impurities, |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD3000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1500# Fiber Board |
| Usage | Drying For Small Workpieces Such As Metals, Ceramics Continuously,complete Removal Of Water Or Impurities |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD3000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1500# Fiber Board |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, Ceramic Firing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 400x300x300mm /16x12x12″ Capacity:36 Liters |
| Power Supply | 12KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Mainly Suitable For Many Kinds Of Heat Treatment Such As Carbon Products, Metal, Ceramic Material Sintering And So On |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D1000xW800xH1250mm /40x32x50″ Capacity: 1000L |
| Power Supply | 80KW,AC380-415V,50/60Hz,3 Phases |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |