| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Usage | Heat Treatment, Drying |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD2000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | 1400# Alumina Fiber Board |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |