| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD100mm ID90mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Max Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD100mm ID90mm |
| Usage | Oxidation, Diffusion, Thermal Anealing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD110mm ID100mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment, Sintering Process |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 300x200x200mm /12x8x8″ Capacity:12 Liters |
| Power Supply | 4KW AC208-240V, 50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, Ignition Tests |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity:12 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |