| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Usage | Annealing, Quenching,tempering,baking And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Bricks |
| Usage | Annealing, Quenching Or Hardening Castings Or Larger Parts |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Brick |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Industrial Heating,heat Treatment Processes In Small,medium And Large Industries |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Annealing Of Iron And Steel,tempering, Hardening,baking And Sintering Of Ceramic Applications |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Material Synthesis In Laboratories Or Research Institutes |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | 1600# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Materials,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape SIC Rod (8pcs) |
| Usage | Provide The Controlled Temperature And Atmosphere Required For A Specific Project |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Chamber Size | D300xW200xH200mm /12x8x8″ |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod(4pcs) |
| Usage | Provide The Controlled Temperature And Atmosphere Required For A Specific Project |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Chamber Size | 150x150x150 |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod |