| Usage | The Samples To Be Heated Under Vacuum Or Atmospheres Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Powdery Or Granular Samples Inside To Fully And Uniformly React With In Atmospheres Or Vacuum Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD300mm |
| Usage | Under Vacuum Or Atmosphere Protection Sintering, Vacuum Film Coating, CVD Experiments And Physical Components Testing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD100mm |
| Usage | Processing Powder Materials Under Chlorine |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1600 Degree C |
| Working Temperature | 1500 Degree C |
| Heating Length | 900mm |
| Tube Diameter | OD170mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD40mm |
| Usage | Sample Annealing, Diffusion And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 750mm |
| Tube Diameter | OD120, Length 1800mm |
| Usage | Heat Treatment Of Various Types Of New Materials Under Hydrogen Or Other Gas Conditions Up To 1400C |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD40mm |
| Usage | Experiments As CVD, Diffusion And Other Thermo-treatments Under Vacuum Status And Shielding Gas Protected |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 440mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |