| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID50mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID50mm |
| Usage | Vacuum And Atmospheric Protection Sintering, Vacuum Thin Film Coating, CVD Experiments Etc. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 800mm |
| Tube Diameter | OD80mm |
| Name | Alumina Ceramic Tube |
|---|---|
| Usage | 2D Materials, Metals, Powders Loading For Tube Furnace |
| Temperature Resistant | 1700 Degree C |
| Size | OD40-100mm, Length 500-2000mm |
| Tube Material | Al2O3 99.6% |
| Usage | Protection Sintering,vacuum Film Coating,CVD Experiments, |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD80, Length 2300mm |
| Usage | Protection Sintering,vacuum Film Coating,CVD Experiments,heat Treatment Of Particulate Materials Continuous Flowing At High Temperatures. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80, Length 900mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1100 Degree C |
| Working Temperature | 1000 Degree C |
| Heating Length | 500mm |
| Tube Diameter | OD300mm/120mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1100 Degree C |
| Working Temperature | 1000 Degree C |
| Heating Length | 500mm |
| Tube Diameter | OD300mm/120mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1100 Degree C |
| Working Temperature | 1000 Degree C |
| Heating Length | 500mm |
| Tube Diameter | OD300mm/120mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1100 Degree C |
| Working Temperature | 1000 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD80mm/40mm |