| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W150xD150xH150mm |
| Chamber Material | 1500# Alumina Fiber Board |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Max Temperature | 1200℃ |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Heating Element | HRE Embedded Heating Wire |
| Tube Material | Quartz |
| Name | High Temperature Tube Furnace |
| Tube Material | Ceramic |
|---|---|
| Voltage | AC220V, 50/60Hz |
| Power | 6KW |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Rate | 0-10℃/min |
| Tube Material | Alumina Content 99.6% |
|---|---|
| Power Supply | AC208-240V, 50/60Hz, 1 Phase |
| Power | 5KW |
| Warranty | 18 Months Limited Warranty With Lifetime Technical Support |
| Heating Rate | 0-10℃/min |
| Usage | Vacuum And/or Atmosphere Protection Sintering, Biomass Pyrolysis,Li-Ion Battery Cathode Powders |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD150mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID70mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |