| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Oxidation, Diffusion, Thermal Anealing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, And Ceramic Firing In Labs And Industrial |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 200x200x200mm /8x8x8″ 8 Liters |
| Power Supply | 5KW AC208-240V, 50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 900mm |
| Tube Diameter | OD170mm ID150mm |
| Usage | Prepare Functional Materials Under Thermal Gradient,used For Epitaxial Film Growth By CVD |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 280mm |
| Tube Diameter | OD60mm |