| Heating Element | HRE Embedded Heating Wire |
|---|---|
| Name | High Temperature Tube Furnace |
| Warranty | 2 Years |
| Max Temperature | 1200℃ |
| Tube Range | OD25~300mm |
| Name | High Temperature Tube Furnace |
|---|---|
| Tube Range | OD25~300mm |
| Max Temperature | 1200℃ |
| Tube Material | Quartz |
| Weight | 80Kg |
| Max Temperature | 1200℃ |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Heating Element | HRE Embedded Heating Wire |
| Tube Material | Quartz |
| Name | High Temperature Tube Furnace |
| Heating Rate | 0-20℃/min |
|---|---|
| Tube Material | Quartz |
| Heating Length | 440mm |
| Tube Range | OD25~300mm |
| Thermocouple | N Type |
| Tube Material | Quartz |
|---|---|
| Weight | 80Kg |
| Control Mode | PID Automatic Control |
| Name | High Temperature Tube Furnace |
| Heating Rate | 0-20℃/min |
| Tube Material | Alumina Content 99.6% |
|---|---|
| Power Supply | AC208-240V, 50/60Hz, 1 Phase |
| Power | 5KW |
| Warranty | 18 Months Limited Warranty With Lifetime Technical Support |
| Heating Rate | 0-10℃/min |
| Tube Material | Ceramic |
|---|---|
| Voltage | AC220V, 50/60Hz |
| Power | 6KW |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Rate | 0-10℃/min |
| Name | Alumina Ceramic Tube |
|---|---|
| Usage | 2D Materials, Metals, Powders Loading For Tube Furnace |
| Temperature Resistant | 1700 Degree C |
| Size | OD40-100mm, Length 500-2000mm |
| Tube Material | Al2O3 99.6% |
| Usage | Vacuum And/or Atmosphere Protection Sintering, Vacuum Film Coating, CVD Experiments Etc. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD300mm |