| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening,high Temperatures,large Specific Loading Weights |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, And Ceramic Firing In Labs And Industrial |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 200x200x200mm /8x8x8″ 8 Liters |
| Power Supply | 5KW AC208-240V, 50/60Hz, Single Phase |