| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD40mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1100 Degree C |
| Working Temperature | 1000 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD80mm/40mm |
| Usage | Heat Treatment Of Various Types Of New Materials Under Hydrogen Or Other Gas Conditions Up To 1400C |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD40mm |
| Usage | Vacuum And Atmospheric Protection Sintering, Vacuum Thin Film Coating, CVD Experiments Etc. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 800mm |
| Tube Diameter | OD80mm |
| Usage | Experiments As CVD, Diffusion And Other Thermo-treatments Under Vacuum Status And Shielding Gas Protected |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 440mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | The Samples To Be Heated Under Vacuum Or Atmospheres Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm ID52mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD100mm ID90mm |