| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W150xD150xH150mm |
| Chamber Material | 1500# Alumina Fiber Board |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD80mm ID72mm |
| Usage | Used For Pyrolysis Experiments |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD25mm |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Usage | Prepare Small-sized Samples In Materials Research And Daily Use In Dental Laboratories |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D600xW400xH400mm /24x16x16″ Capacity: 96L |
| Power Supply | 21KW,AC380-415V,50/60Hz,3 Phases |
| Usage | Sufficient To Meet A Variety Of Applications Such As Quenching, Tempering, Annealing And Stress Relieving. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D1000xW800xH1250mm /40x32x50″ Capacity: 1000L |
| Power Supply | 80KW,AC380-415V,50/60Hz,3 Phases |
| Usage | Annealing, Quenching Or Hardening Castings Or Larger Parts |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Brick |
| Usage | Annealing, Quenching,tempering,baking And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Bricks |