| Usage | Vacuum And/or Atmosphere Protection Sintering, Biomass Pyrolysis,Li-Ion Battery Cathode Powders |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD150mm |
| Usage | Protection Sintering,vacuum Film Coating,CVD Experiments, |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD80, Length 2300mm |
| Usage | Protection Sintering,vacuum Film Coating,CVD Experiments,heat Treatment Of Particulate Materials Continuous Flowing At High Temperatures. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80, Length 900mm |
| Usage | Heat Treatment, Biomass Pyrolysis, Purify |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD90mm |
| Usage | Processing Titanium Alloys And Other Heat Treatments |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1000 Degree C |
| Working Temperature | 900 Degree C |
| Heating Length | 3300mm |
| Tube Diameter | OD220mm |
| Usage | Used For Sulfuric Acid Decomposition And Hydrogen Production Experiments At High Temperatures. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 800 Degree C |
| Working Temperature | 700 Degree C |
| Heating Length | 1800mm |
| Tube Diameter | OD219mm |
| Usage | The Samples To Be Heated Under Vacuum Or Atmospheres Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |