| Usage | Heat Treatment, Sintering Process |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 300x200x200mm /12x8x8″ Capacity:12 Liters |
| Power Supply | 4KW AC208-240V, 50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, Ignition Tests |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity:12 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Heat Treating, Reacting Studies, Sintering Processes, Ignition Tests And Ceramic Firing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity: 20 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Ceramic Sintering, Heat Treatment, Melting Of The Glass, Melting The Metal And Casting Molding |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | 320x250x250mm /13x10x10″ Capacity: 20 Liters |
| Power Supply | 7KW AC380-415V, 50/60Hz, Three Phases |
| Usage | Industrial Heating,heat Treatment Processes In Small,medium And Large Industries |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Material Synthesis In Laboratories Or Research Institutes |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | 1600# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Materials,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape SIC Rod (8pcs) |
| Usage | Provide The Controlled Temperature And Atmosphere Required For A Specific Project |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Chamber Size | D300xW200xH200mm /12x8x8″ |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod(4pcs) |
| Usage | Provide The Controlled Temperature And Atmosphere Required For A Specific Project |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Chamber Size | 150x150x150 |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod |
| Usage | Heat Treatment, Drying For Small Workpieces Such As Metals, Ceramics Continuously, Usually For The Complete Removal Of Water Or Impurities, |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD3000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1500# Fiber Board |
| Usage | Drying For Small Workpieces Such As Metals, Ceramics Continuously,complete Removal Of Water Or Impurities |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD3000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1500# Fiber Board |