| Usage | Ash Determination, Heat Treatment Of Metal Parts, Stone And Ceramics, LOI Testing Etc. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D500xW300xH200mm/20x12x8″ Capacity: 30L |
| Power Supply | 7KW,AC380-415V,50/60Hz 3 Phases |
| Usage | Working Under Vacuum, Nitrogen And Other Inert Gases Atmosphere Situation |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | 1600# Alumina Fiber Board |
| Heating Elements | SiC Rods |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Material Research, Analysis, Ashing,dental Labs Daily Using |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Material Synthesis In Laboratories Or Research Institutes |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | 1600# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Materials,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape SIC Rod (8pcs) |
| Usage | Provide The Controlled Temperature And Atmosphere Required For A Specific Project |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Chamber Size | D300xW200xH200mm /12x8x8″ |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod(4pcs) |
| Usage | Sinter New Materials In Vacuum Or Gas Atmosphere |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C(In Air) |
| Chamber Size | D300xW200xH200mm |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Material |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod (4pcs) |
| Usage | Sinter New Materials In Vacuum Or Gas Atmosphere |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C(In Air) |
| Chamber Size | D600xW600xH600mm |
| Chamber Material | 1800# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Material,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape MoSi2 Rod (12pcs) |
| Usage | Material Research And Preparation Of Small-sized Samples In The Laboratory |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D200xW200xH200mm /8x8x8″ Capacity: 8L |
| Power Supply | 4 KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Ash Content Determination, Heat Treatment Of Metal Parts, Stone And Ceramics, LOI Testing In Laboratories |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D400xW300xH300mm /16x12x12″ Capacity: 36L |
| Power Supply | 12 KW,AC380-415V,50/60Hz, 3 Phases |
| Usage | Ceramic Sintering, Glass Sealing Firing, Ignition Testing, Gravimetric Analysis, And Heat Treatment Of Steel Parts, Stone, Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D150xW150xH150mm /6x6x6″ Capacity: 3.2L |
| Power Supply | 4KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |