| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Material Research,dental Labs Daily Using |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment,material Research,dental Labs Daily Using |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Laboratory And Industrial Material Testing, Annealing And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D200xW150xH150mm/8x6x6″ Capacity: 4.5L |
| Power Supply | 3 KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Heat Treatment, Reaction Studies, Sintering Processes And Ceramic Firing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D300xW200xH200mm /12x8x8″ Capacity: 12L |
| Power Supply | 4KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Annealing, Quenching Or Hardening Castings Or Larger Parts |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Brick |