| Usage | The Samples To Be Heated Under Vacuum Or Atmospheres Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD60mm |
| Usage | Annealing, Quenching,tempering,baking And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Bricks |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD300mm |
| Usage | Under Vacuum Or Atmosphere Protection Sintering, Vacuum Film Coating, CVD Experiments And Physical Components Testing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD100mm |
| Usage | Powdery Or Granular Samples Inside To Fully And Uniformly React With In Atmospheres Or Vacuum Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD80mm |
| Usage | Continuous Drying Of Metal, Ceramic Powder Or Small Workpieces, Usually To Remove Moisture Or Impurities |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD3000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | High Aluminum 1500# Ceramic Fiber Board |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | W300xD200xH200mm |
| Chamber Material | 1800# Alumina Fiber Board |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Chamber Size | W300xD200xH200mm |
| Chamber Material | 1600# Alumina Fiber Board |