| Usage | Industrial Heating,heat Treatment Processes In Small,medium And Large Industries |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Annealing Of Iron And Steel,tempering, Hardening,baking And Sintering Of Ceramic Applications |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Working Temperature | 1200C |
|---|---|
| Chamber Size | 64 Liters |
| Heating Rate | 0.1-20°C/min |
| Atmosphere | Air, Nitrogen, Hydrogen, Argon, Etc. |
| Insulation Material | 1500# Ceramic Fiber Board |
| Usage | Heat Treatment Of Various Types Of New Materials Under Hydrogen Or Other Gas Conditions Up To 1400C |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Working Temperature | 1300 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD40mm |
| Usage | Protection Sintering,vacuum Film Coating,CVD Experiments, |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Heating Length | 1500mm |
| Tube Diameter | OD80, Length 2300mm |
| Usage | Calcination, Sintering ,processes On New Materials, Ceramics In Labs And Industrial. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | 300x300mm” Capacity: 21 Liters |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1850# Fiber Board |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Calcination, Sintering And Other Processes On New Materials, Ceramics In Labs And Industrial. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1850# Fiber Board |