| Usage | Annealing Of Iron And Steel,tempering, Hardening,baking And Sintering Of Ceramic Applications |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Oxidation, Diffusion, Thermal Anealing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 400mm |
| Tube Diameter | OD110mm ID100mm |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD60mm |