| Usage | Under Vacuum Or Atmosphere Protection Sintering, Vacuum Film Coating, CVD Experiments And Physical Components Testing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 300mm |
| Tube Diameter | OD100mm |
| Usage | Processing Powder Materials Under Chlorine |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1600 Degree C |
| Working Temperature | 1500 Degree C |
| Heating Length | 900mm |
| Tube Diameter | OD170mm |
| Voltage | 220V/380V |
|---|---|
| Heating Mode | Electricity |
| Weight | 100-1000KG |
| Temperature Range | RT-500℃ |
| Belt Speed | 0.1-10m/min |
| Name | Alumina Ceramic Tube |
|---|---|
| Usage | 2D Materials, Metals, Powders Loading For Tube Furnace |
| Temperature Resistant | 1700 Degree C |
| Size | OD40-100mm, Length 500-2000mm |
| Tube Material | Al2O3 99.6% |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
|---|---|
| Chamber Size | D1200 W1000 H1000mm |
| Certificate | CE |
| Warranty | 18 Months |
| Construction | Carbon Steel Housing With Exhaust Air Outlet, Vaulted Ceiling, Manual Sliding Bottom |
| Usage | Annealing, Quenching Or Hardening Castings Or Larger Parts |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Brick |
| Usage | Annealing, Quenching,tempering,baking And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | JM26# Lightweight High Alumina Bricks |