| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Usage | Calcination, Sintering ,processes On New Materials, Ceramics In Labs And Industrial. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | 300x300mm” Capacity: 21 Liters |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1850# Fiber Board |
| Usage | Annealing, Quenching, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1100xW600xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Heat Treatment Process Of Granular Materials, Such As Calcining Ceramic Oxide And Graphite Powder Etc |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Heating Length | 600mm |
| Tube Diameter | OD300mm |
| Usage | Experiments And Production Of Powder, Electronics, Metallurgy, Medicine, Ceramics, New Materials, Chemicals, Metal Sintering And Metal Heat Treatment |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm /16x16x16″ Capacity: 64 Liters |
| Chamber Material | 1850# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Material |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Heating Elements | Heating Wire Mounted On The Ceramic Tube, Heating From Five Heating Sides |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Chamber Material | Multi-layer Insulation With Light-weight Refractory Bricks |
| Temp Controller | Digital Auto-tune PID 32 Segments |
| Safety Measures | Over-temperature Protection, Interlock |
| Belt Length | 1-30m |
|---|---|
| Weight | 100-1000KG |
| Voltage | 220V/380V |
| Belt Speed | 0.1-10m/min |
| Cooling Rate | 2-10℃/min |
| Usage | Annealing Of Iron And Steel,, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Industrial Heating,heat Treatment Processes In Small,medium And Large Industries |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |