| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm |
| Chamber Material | 1800# Grade Ceramic Fiber Board |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm |
| Chamber Material | 1800# Grade Ceramic Fiber Board |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Annealing, Tempering, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1200xW1000xH1000mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Laboratory And Industrial Material Testing, Annealing And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D330xW230xH180mm Capacity: 7.2L |
| Power Supply | 3 KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |
| Usage | Mainly Used For Calcination Process Or Pyrolysis,material Synthesis In Laboratories Or Research Institutes,providing An Environment For Various Purposes In Many Heat Treatment Experiments,such As Manufacturing Steel Hydraulic Fittings |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm /16x16x16″ |
| Chamber Material | Ceramic Fiber Raw Materials |
| Heating Elements | Embedded HRE Alloy Coil Wire |