| Chamber Size | 100 X 100 X 100mm |
|---|---|
| Temperature Range | RT - 1000°C |
| Heating Element | Embedded Heating Wire |
| Temperature Control | PID Programmable 30 Segments |
| Safety Protection | Over-temperature Protection |
| Product Name | Controlled Atmosphere Furnace |
|---|---|
| Heating Rate | 0.1-20°C/min |
| Chamber Size | 36 Liters |
| Insulation Material | 1600# Ceramic Fiber Board |
| Safety Protection | Over-temperature Protection |
| Safety Protection | Over-temperature Protection |
|---|---|
| Chamber Size | 36 Liters |
| Temperature Range | RT-1400°C |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Atmosphere | Air, Nitrogen, Hydrogen, Argon, Etc. |
| Power Supply | 220V/50Hz/60Hz |
|---|---|
| Working Environment | Indoor/Outdoor |
| Power Consumption | 3KW |
| Safety Protection | Over-temperature Protection |
| Temperature Accuracy | ±1℃ |
| Inner Chamber Material | High-purity Alumina Fiber |
|---|---|
| Heating Elements | HRE Embeded Type |
| Outer Chamber Material | Carbon Steel |
| Chamber Size | D300x200x200mm |
| Heating Rate | 0-20℃/min |
| Usage | Heat Treatments For 2D, 3D Materials, Metals, Ceramics,working Under Vacuum, Nitrogen And Other Inert Gases Atmosphere Situation |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1600# Fiber Board |
| Heating Elements | SiC (U Shape, 8pcs) |
| Usage | Working Under Vacuum (up To 10-5mbar), Nitrogen And Other Inert Gases Atmosphere Situation,materials Sintering Under Vacuum Or Gas Atmospheres |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | W300xD200xH200mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1800# Fiber Board |
| Heating Elements | MoSi2 (U Shape, 4pcs) |
| Usage | Reaction Research, Sintering Processes And Ceramic Firing In Laboratories And Industry |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D300xW200xH200mm/12x8x8″ Capacity: 12L |
| Power Supply | 6KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |
| Control System | Programmable 32 Segments |
|---|---|
| Atmosphere | Air, Nitrogen, Hydrogen, Argon, Etc. |
| Insulation Material | 1600# Ceramic Fiber Board |
| Safety Protection | Over-temperature Protection |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Usage | New Materials Sintering Under Vacuum Or Gas Atmospheres. |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | W300xD250xH250mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina 1800# Fiber Board |
| Heating Elements | MoSi2 (U Shape, 4pcs) |