| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Multiple Heat Treatment Applications For Various Materials |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Determination, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W600xD400xH400mm |
| Chamber Material | High Alumina Brick |
| Usage | Heat Treatment, Tempering, Annealing, Hardening |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W800xD1000xH1250mm |
| Chamber Material | High Alumina Light Brick |
| Usage | Heat Treatment, Ignition, Material Research, Analysis, Ashing |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | Mitsubishi Raw Material High Alumina Brick |
| Usage | Experiments And Production Of Powder, Electronics, Metallurgy, Medicine, Ceramics, New Materials, Chemicals, Metal Sintering And Metal Heat Treatment |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1700 Degree C |
| Working Temperature | 1600 Degree C |
| Chamber Size | D400xW400xH400mm /16x16x16″ Capacity: 64 Liters |
| Chamber Material | 1850# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Material |