| Usage | Material Synthesis In Laboratories Or Research Institutes |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1400 Degree C |
| Chamber Size | W400xD400xH400mm |
| Chamber Material | 1600# Polycrystalline Ceramic Fiber Raw Materials,CNC Carved |
| Heating Elements | U-shape SIC Rod (8pcs) |
| Usage | Heat Treatment, Drying |
|---|---|
| Working Temperature | 500 Degree C |
| Chamber Size | W300xD2000xH200mm |
| Prodution | 40KGS/hour |
| Chamber Material | 1400# Alumina Fiber Board |
| Usage | Industrial Heating,heat Treatment Processes In Small,medium And Large Industries |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Annealing Of Iron And Steel,tempering, Hardening,baking And Sintering Of Ceramic Applications |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size | D1600xW1300xH1100mm |
| Chamber Material | High Alumina JM26# Bricks |
| Usage | Laboratory And Industrial Material Testing, Annealing And Sintering |
|---|---|
| Tmax Temperature | 1200 Degree C |
| Working Temperature | 1100 Degree C |
| Chamber Size (DxWxH) | D330xW230xH180mm Capacity: 7.2L |
| Power Supply | 3 KW,AC208-240V,50/60Hz, Single Phase |